Kováři ve Francii

Již tradičně se zástupci oboru Uměleckořemeslné zpracování kovů vydali na cestu do francouzského městečka Saint-Martin-la-Plaine, kde každoročně probíhají kovářské slavnosti. Setkání se účastní přibližně stovka kovářů z Francie, žáci – kováři z Kysuckého Nového Mesta na Slovensku a my. Již potřetí se představili také kováři z Ukrajiny.
Cílem setkání kovářů je vytvořit společnou práci, ale také se pobavit, předat nové poznatky a informace. Na letošní setkání byla připravena výroba vývěsního štítu, na realizaci se z velké části podíleli právě naši a slovenští kováři.
Letos poprvé se setkání účastnili také zástupci umělecké školy v Uzes, kde se vzdělávají žáci v oborech kovářství, kamenosochařství, truhlářství a čalounictví. V pondělí 20. května jsme měli možnost školu navštívit a prohlédnout si jednotlivé dílny. Také jsme s vedením školy diskutovali o možné spolupráci obou, respektive všech tří škol (Třebíč, Kysucké Nové Mesto a Uzes). Věříme, že vše dobře dopadne a umělečtí kováři budou moci vycestovat na stáže do zahraničí.
Vedení školy pro nás připravilo velice příjemný večírek, kdy jsme mohli za hudebního doprovodu ochutnat místní speciality.
Jako každý rok i letos jsme navštívili několik významných památek, o kterých se učíme v předmětu Dějiny výtvarné kultury – např. Pont du Gard a město Arles. Vzhledem k tomu, že jsme byli nedaleko moře, nemohli jsme vynechat koupání. Přestože voda byla studená, většina z nás si moře dostatečně užila.
Celá akce byla velmi zdařilá, získali jsme mnoho nových poznatků a navázali nové kontakty. Budeme mít na co vzpomínat a přejeme si, abychom měli možnost účastnit se kovářských slavností i příští rok.