Postav si svoje auto – projekt KAIPAN

Postav si svoje auto – Kaipan II

Projekt Kaipan II navazuje na úspěšný projekt „Postav si svoje auto“. I tento projekt spočívá ve vybavení vybraných škol Kraje Vysočina nákupem stavebnice automobilu Kaipan 14.

Vůz byl postaven během jednoho roku včetně motoru a ostatních nezbytných součástek. Poté dostal kabát v autolakovně a bylo možné ho vybavit vlastními originálními doplňky. Po důkladné prohlídce výrobcem stavebnice získá tento vůz technický průkaz a následně registrační značku.

Projekt Kaipan II je financován z krajského rozpočtu společně s finančními prostředky partnerských firem, a to firem FRÄNKISCHE a TTS GROUP.

Na stavbě se podíleli žáci automobilních oborů pod odborným dohledem učitelů odborného výcviku Martina Kosielského, Bohuslava Zahrádky a Josefa Pospíšila. Práce na stavbě automobilu byla realizována v odpoledních hodinách v dílnách odborného výcviku na Žďárského ulici v Třebíči.

Fotografie z průběhu stavbu vozu Kaipan II:

Dne 22. 11. 2017 proběhl slavnostní křest vozu Kaipan II za účasti radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové a zástupců podporovatelů – vedení firmy FRÄNKISCHE a společností TTS GROUP.

Kaipan II

Technické parametry vozu Kaipan II (Kaipan 14)

Motor je z vozu Škoda Favorit
Uspořádání: OHV
Obsah: 1289 ccm
Vrtání: 75,5 × 72 mm
Kompresní poměr, dle typu: 8,8–9,7
Max. výkon, dle typu: 40 kW / 5000 – 50 kW / 5500
Max. točivý moment, dle typu: 90 / 3000 – 100 / 3750 Nm
Max. doporučená rychlost: 140 km/h

Převodovka je z vozu Škoda Favorit
Ruční řazení: 5 rychlostí
Karoserie: kompozitní materiály
Rám: svařovaný z ocel. trubek

Rozměry
Délka: 3815 mm
Šířka: 1640 mm
Výška: 1220 mm
Poháněná náprava: přední
Hmotnost pohotovostní: 659 kg

Pneumatiky
Přední: 195 × 50 × 15
Zadní: 195 × 50 × 15

Spotřeba
Při rozumné jízdě: 6,8 l/100 km
Při sportovní jízdě: 7–9 l/100 km


Postav si svoje auto – Kaipan

Projekt „Postav si svoje auto“, pracovně projekt Kaipan, spočívá ve vybavení vybraných škol Kraje Vysočina nákupem stavebnice automobilu této značky. Jde o projekt, který nemá na středních školách v jiných regionech obdobu. Postavit si vlastní auto je určitě snem každého kluka, proto se do něj zapojili také žáci naší školy. Vůz postaví během školního roku včetně motoru a ostatních nezbytných součástek. Poté dostane kabát v autolakovně a bude možné ho vybavit vlastními originálními doplňky. Po důkladné prohlídce výrobcem stavebnice získá tento vůz technický průkaz a následně registrační značku.
Projekt Kaipan je financován z krajského rozpočtu společně s finančními prostředky partnerských firem, a to AUTOMOTIVE LIGHTING, MANN+HUMMEL, LIQUI MOLY, FRÄNKISCHE.

V rámci motivace žáků při stavbě vlastního auta je soutěž mezi zainteresovanými školami ve čtyřech kategoriích – pohár konstruktérů, pohár designerů, dovednostní soutěže a marketing. Na stavbě se podílí 12 žáků včetně jedné slečny. Práce na stavbě automobilu je realizována v odpoledních hodinách v dílnách odborného výcviku na Žďárského ulici v Třebíči.

Umístění týmu SPŠT v jednotlivých kategoriích Grand prix Kaipan – Vysoké Mýto, 27.–28. 6. 2016

Pohár marketingu – 1. místo
Pohár konstruktérů – 3. místo
Pohár designérů – 4. místo
Jízda zručnosti – přesnost a slalom – 6. místo

Celkové umístění v Grand prix 2016 – 3. místo

Kompletní výsledky zde.

Kaipan II