Postav si svoje ...

Postav si svůj náklaďák

Půl roku stavěla parta středoškoláků z krajské průmyslovky v Třebíči nákladní vůz Tatra. Po úspěšných projektech Postav si svoje auto a Postav si svůj traktor se laťka obtížnosti ještě o kus zvedla. Ze stovek dílů, které o prázdninách do Třebíče přivezly dva kamiony, začali po třech týdnech teenageři stavět Tatru Phoenix 4x4. Tento projekt, nemá zatím v České republice obdoby. 
 
Tatru stavělo 10 kluků učebního oboru Opravář zemědělských strojů. Skládalo ji podle dodané dokumentace za pomoci originálních nástrojů, muselo ve dvou týdnech absolvovat náročné odborné školení v Kopřivnici. Zázemí pro stavbu Tatry poskytla Krajská správa a údržba silnic Vysočiny ve svých dílnách v Třebíči. V jejích garážích také smontovaná Tatra našla nové stání. Nejprve však prošla podrobnou technickou prohlídkou a testováním, aby mohla být následně zařazena do běžného vozového parku vysočinských silničářů.
 
Cílem projektu Postav si svůj náklaďák je ze strany Kraje Vysočina a Sřední průmyslové školy Třebíč přiblížení technické praxe žákům už při studiu středoškolských technických oborů. Ideální prostředí pro toto propojení praxe se studiem může být připraveno díky velkorysé podpoře komerčních firem, které jsou ochotné kývnout na participaci projektů Kraje Vysočina. Projekt Postav si svůj náklaďák realizuje Kraj Vysočina, Střední průmyslová škola ve spolupráci se společností TATRA TRUCKS, a. s. 
 

Postav si svoje auto – Kaipan II

Projekt Kaipan II navazuje na úspěšný projekt „Postav si svoje auto“. I tento projekt spočívá ve vybavení vybraných škol Kraje Vysočina nákupem stavebnice automobilu Kaipan 14.

Vůz byl postaven během jednoho roku včetně motoru a ostatních nezbytných součástek. Poté dostal kabát v autolakovně a bylo možné ho vybavit vlastními originálními doplňky. Po důkladné prohlídce výrobcem stavebnice získá tento vůz technický průkaz a následně registrační značku.

Projekt Kaipan II je financován z krajského rozpočtu společně s finančními prostředky partnerských firem, a to firem FRÄNKISCHE a TTS GROUP.

Na stavbě se podíleli žáci automobilních oborů pod odborným dohledem učitelů odborného výcviku Martina Kosielského, Bohuslava Zahrádky a Josefa Pospíšila. Práce na stavbě automobilu byla realizována v odpoledních hodinách v dílnách odborného výcviku na Žďárského ulici v Třebíči.

Fotografie z průběhu stavbu vozu Kaipan II:

Dne 22. 11. 2017 proběhl slavnostní křest vozu Kaipan II za účasti radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jany Fialové a zástupců podporovatelů – vedení firmy FRÄNKISCHE a společností TTS GROUP.

Kaipan II

Technické parametry vozu Kaipan II (Kaipan 14)

Motor je z vozu Škoda Favorit
Uspořádání: OHV
Obsah: 1289 ccm
Vrtání: 75,5 × 72 mm
Kompresní poměr, dle typu: 8,8–9,7
Max. výkon, dle typu: 40 kW / 5000 – 50 kW / 5500
Max. točivý moment, dle typu: 90 / 3000 – 100 / 3750 Nm
Max. doporučená rychlost: 140 km/h

Převodovka je z vozu Škoda Favorit
Ruční řazení: 5 rychlostí
Karoserie: kompozitní materiály
Rám: svařovaný z ocel. trubek

Rozměry
Délka: 3815 mm
Šířka: 1640 mm
Výška: 1220 mm
Poháněná náprava: přední
Hmotnost pohotovostní: 659 kg

Pneumatiky
Přední: 195 × 50 × 15
Zadní: 195 × 50 × 15

Spotřeba
Při rozumné jízdě: 6,8 l/100 km
Při sportovní jízdě: 7–9 l/100 km


Postav si svoje auto – Kaipan

Projekt „Postav si svoje auto“, pracovně projekt Kaipan, spočívá ve vybavení vybraných škol Kraje Vysočina nákupem stavebnice automobilu této značky. Jde o projekt, který nemá na středních školách v jiných regionech obdobu. Postavit si vlastní auto je určitě snem každého kluka, proto se do něj zapojili také žáci naší školy. Vůz postaví během školního roku včetně motoru a ostatních nezbytných součástek. Poté dostane kabát v autolakovně a bude možné ho vybavit vlastními originálními doplňky. Po důkladné prohlídce výrobcem stavebnice získá tento vůz technický průkaz a následně registrační značku.
Projekt Kaipan je financován z krajského rozpočtu společně s finančními prostředky partnerských firem, a to AUTOMOTIVE LIGHTING, MANN+HUMMEL, LIQUI MOLY, FRÄNKISCHE.

V rámci motivace žáků při stavbě vlastního auta je soutěž mezi zainteresovanými školami ve čtyřech kategoriích – pohár konstruktérů, pohár designerů, dovednostní soutěže a marketing. Na stavbě se podílí 12 žáků včetně jedné slečny. Práce na stavbě automobilu je realizována v odpoledních hodinách v dílnách odborného výcviku na Žďárského ulici v Třebíči.

Umístění týmu SPŠT v jednotlivých kategoriích Grand prix Kaipan – Vysoké Mýto, 27.–28. 6. 2016

Pohár marketingu – 1. místo
Pohár konstruktérů – 3. místo
Pohár designérů – 4. místo
Jízda zručnosti – přesnost a slalom – 6. místo

Celkové umístění v Grand prix 2016 – 3. místo

Kompletní výsledky zde.

Kaipan II