Stáž Portugalsko 2019

Devět žáků a jedna žákyně ze čtvrtých ročníků oborů energetika, technické lyceum, informační technologie a elektronické řídicí systémy se zúčastnili dvoutýdenní odborné stáže v Portugalsku. Letecky se dopravili z Vídně do Lisabonu a odtud už je to přes řeku Tajo po 17 km dlouhém mostě Vasco da Gama do města Montijo coby kamenem dohodil. 
Partnerská organizace European Project Development nás ubytovala v domě hostů, kde máme k dispozici velký obývací prostor spojený s plně vybavenou kuchyní a dvoulůžkové pokoje, jejichž součástí je koupelna s WC. Snídaně si každý připravuje z bohatých zásob v ledničce – sýry, šunka, vajíčka, jogurty, cereálie, ovoce. Oběd si každý zajišťuje sám, někdo si dokonce i vaří. Na večeře chodíme do různých restaurací, abychom ochutnali i místní speciality. Každé ráno jsou žáci rozváženi auty do firem. Některé firmy jsou až za Lisabonem, což v hustém provozu trvá i hodinu. Na pracovištích nás přijali přátelsky, někdy je domluva obtížnější. Bára z technického lycea pracuje v laboratoři. Dva Filipové, Vašek a David dojíždějí do firmy Diusframi, kde opravují bankomaty. Vojta a Jonáš pracují ve firmě M3T, kde obrábějí a upravují strojní součástky a David, Tomáš a Petr jsou umístěni v pobočkách PC Clinic, kde opravují notebooky, počítače a mobily. 
V sobotu byl naplánovaný výlet na mys Cabo da Roca, což je nejzápadnější pevninský výběžek Portugalska a kontinentální Evropy. Další zastávkou bylo tradiční a okouzlující portugalské rybářské město Cascais, které se nachází na krásném pobřeží v blízkosti Lisabonu. Historicky byl Cascais letní útočiště portugalské šlechty a dnes je město plné moderních turistických zařízení. Původně byla plánována i zastávka na pláži spolu s koupáním, ale bohužel počasí nám nepřálo a celý den lilo. To nás však neodradilo od návštěvy dalšího zajímavého místa zapsaného v seznamu památek UNESCO. Z krásných zahrad jsme toho však přes hustou mlhu a déšť moc neviděli.
V neděli jsme se vypravili do Lisabonu, do části zvané Belém. Zde jsme navštívili muzeum kočárů, dále kostel Panny Marie, který je součástí unescového kláštera jeronymitů a je považován za jednu z nejkrásnějších goticko-renesančních památek Portugalska. Jsou zde uloženy ostatky objevitele Vasco da Gama, básníka Luíse Vaz de Camoes (oba sarkofágy vytvořil sochař Costa Mota v roce 1894). Moc se nám líbilo námořnické muzeum s exponáty a modely historických lodí.
Nahlédli jsme i do proslulé starobylé pekárny vyzdobené tradičními kachličkami v modrobílé barvě. Zde se v roce 1837 začaly vyrábět originální Pastéis de Belém podle starodávného receptu z Mosteiro dos Jerónimos. Tento tajný recept se v pekárně každý den obnovuje ručně, pouze za použití tradičních metod. Je to vlastně košíček vyrobený z listového těsta, naplněný žloutkovým krémem s pudinkem a posypaný skořicí. 
 

PortugalskoPortugalskoPortugalsko